Totální VÝPRODEJ: Dětské softshellové oblečení od 299 Kč
Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
10.11.2022

Proč vybírat látky s certifikátem? A co vlastně znamenají?

Možná jste si všimli, že se na trhu vyskytují látky s různými certifikáty. Proč by vás ale měli tyto certifikáty zajímat? K čemu slouží? Jsou tyto látky zdravotně nezávadné?

Stejně jako u potravin či kosmetiky, tak i u látek existují standardy splňující podmínky udržitelnosti, ekologie a zdravotní nezávadnosti. Samotné certifikáty pak slouží pro lepší orientaci na trhu látek.

OEKO-TEX certifikáty

Velmi rozšířené certifikáty švýcarské nezávislé organizace, která sdružuje zkušební ústavy z Evropy a Japonska a na základě splněných standardů. Více se o společnosti OEKO-TEX Service GmbH můžete dozvědět na jejich stránkách.

OEKO-TEX Standard 100

Certifikát udělený na základě testů zdravotně škodlivých látek přítomných v textilii. Avšak u oblečení se testují všechny jeho součásti, tedy včetně zipů, nitě atd. Seznam testovaných látek je opravdu rozsáhlý, v zásadě jde však o těžké kovy, pesticidy, rozpouštědla a ftaláty. Projde-li textilie testem, je zařazena do jedné ze 4 kategorií.

 • Třída I
  Výrobky vhodné pro děti do 3 let
 • Třída II
  Výrobky, které mají přímý kontakt s pokožkou (trička, spodní prádlo, povlečení atd.)
 • Třída III
  Výrobky, které nemají přímý kontakt s pokožkou (bundy aj.)
 • Třída IV
  Dekorativní výrobky (domácí textil jako jsou závěsy, ubrusy atd.)

Z výše zmíněných tříd je nejpřísnější na přítomnost balastních látek třída první, jelikož jde o zdraví dětí především.

Autorita OEKO-TEX uděluje i další certifikáty, pro představu se jedná o následující.

 • OEKO-TEX Leather Standard - Obdoba Standardu 100 pro kožené výrobky
 • OEKO-TEX STeP – Hlídá celý výrobní proces, jeho udržitelnost a férovost
 • OEKO-TEX Made in Green – Kombinace Standardu 100 a STeP, případně Leather a STeP. Certifikát je udělen v případě, kdy výrobek neobsahuje škodlivé látky a zároveň neškodil jak přírodě, tak lidem během celého výrobního procesu.

 

GOTSGOTS Certifikát

Nevíte, zdali je textilie v bio kvalitě? S tímto certifikátem si můžete být jistí. Certifikát GOTS  je velmi uznávaným standardem pro BIO textil a udržitelnou výrobu v rámci celého výrobního procesu.

Certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard) uděluje asociace organizací Global Standard GmbH sídlící v Německu. Společnost neuděluje jen jeden certifikát, ale více na základě splněných podmínek.

GOTS made with organic materials znamená, že výrobek obsahuje nejméně 70 % BIO vláken.

GOTS Organic značí 95 a více procent BIO vláken ve výrobku.

Bio materiál je takový, který je vypěstovaný bez pesticidů, insekticidů, herbicidů a genetických modifikací, v souladu s pravidly bio/organického zemědělství. Společnost Global Standard GmbH využívá pro posouzení bio zemědělství standardy organizace IFOAM.

 

Textile Exchange Standards

Další autoritou udělující certifikáty je společnost Textile Exchange, která označuje výrobky splňující standardy původu, recyklovaného materiálu i udržitelnosti výroby.

Global Recycled Standard – Tento standard označuje výrobky, které obsahují recyklované materiály, a zároveň splňují ekologické, chemické a sociální kritéria.

ORGANIC CONTENT STANDARD (CCS) – Certifikát značí výrobek s obsahem alespoň 95 % certifikovaných organických materiálů a kontrolovaným výrobním procesem. Ostatní kritéria jako zdravotní nezávadnost, či ekologii nezohledňuje.

ORGANIC CLAIM STANDARD (RCS) – Označuje výrobek obsahující alespoň z 5 % recyklovaných materiálů. Nezohledňuje ostatní kritéria.

 

Ostatní certifikáty

Existují i další certifikáty, které ale nejsou natolik rozšířené. Stanovují standardy a hlídají daná kritéria pro zvířata na farmách, husy, ochrany lesů, kožešinové výrobky aj. V roce 2016 se nově zařadila do standardů v oblasti textilií i certifikace FairTraide.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Dr. M. Horákové 340/120, Liberec

Spolupracujeme s

Kontakty
Logo
LÁTKY Plus
Zavolejte k nám do krejčovství
Zavolejte k nám do krejčovství
(Po-Pá, 8-14 hod.)
© LÁTKY Plus
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz